
Promatrajući vjenčane fotografije prijatelja, poznanika i daljnjih rođaka koji su se nedavno vjenčali, ne mogu se suzdržati od komentiranja klasične katoličke fotografije s vjenčanja. Mladenka i mladoženja, čija lica zrače neopisivom srećom, stoje jedno pored drugog u podnožju oltara okruženi ukrasima i veselim bojama. Nervozu i uzbuđenje uoči vjenčanja sada su zamijenili osmijesi razvučeni od uha do uha i blistava sreća. S nestrpljenjem iščekuju početak svog novog zajedničkog života pa jedva čekaju ispratiti goste nakon primanja kako bi… proslavili svoje bračno sjedinjenje.
Zašto križ na fotografijama mladenaca?
Međutim, kada sam se malo pažljivije zagledao u ove fotografije, primijetio sam da se na svakoj od njih nazire nešto iza njihovih ramena. Iako se ne nalazi u prvom planu, već stoji udaljeno u pozadini, raspelo se ipak može jasno razaznati. Možda se na prvi pogled prikaz Kristove smrti čini neprimjerenim ili suviše grotesknim za ovaj radosni događaj, no križ zapravo ukazuje na to što to stvarno znači postati muž u katoličkom braku te pokazuje put koji je pred njim. Svrha muškarčeva poziva je postizanje svetosti za života. Bilo da je riječ o pozivu na svećeništvo ili redovništvo, brak ili posvećeni samački život, cilj je uvijek postići svetost živeći radikalno svoj kršćanski poziv radi ljubavi Božje. Kroz poslanje koje mu je Bog dao, muškarac je pozvan na potpuno suobličavanje Isusu Kristu, koji je savršen primjer svetosti.
Oženjeni muškarac svoju svetost i suobličenost Kristu postiže, naravno, kroz svoj brak. U Poslanici Efežanima 5,25 sv. Pavao potiče muževe da ljube svoje žene „kao što je Krist ljubio Crkvu“. Što to znači? Pavao dalje govori da je Krist predao sebe na križu da posveti Crkvu, svoju Zaručnicu, te da je sebi predvede „bez ljage i nabora i čega takva … da bude sveta i bez mane“. Ovim spasiteljskim činom savršene ljubavi Krist, vršeći volju Očevu, uzima svoj križ poradi nas i postaje primjerom one vrste samopožrtvovne ljubavi kojom su muževi pozvani ljubiti svoje žene.
Koja je simbolika odjeće mladenaca?
Na obredu vjenčanja tu ideju simbolizira odjeća mladenaca. Mladoženja tradicionalno nosi crno odijelo kao znak umiranja sebi, vođen Kristovim primjerom, poradi svoje zaručnice koja je odjevena u bijelo, što simbolizira to da će ona postati besprijekorna i sveta. Muževo umiranje sebi stvara novi život konzumacijom braka, kao što Isusova smrt donosi novi život Crkvi. Još jedan primjer je krunidba koja je sastavni dio bizantskog i drugih istočnih katoličkih obreda vjenčanja. Mladenka i mladoženja dobivaju krunu koja ujedno predstavlja slavu i mučeništvo braka, simbolizirajući čast i žrtvovanje individualnog života supružnika kada se sjedinjuju i postaju jedno tijelo.
Muževi, koje je vaše poslanje?
Kada govorimo o tome da muž mora „umrijeti“ stupajući u brak, to nekome može zvučati pomalo zastrašujuće, pogotovo onim mladićima koji razlučuju poziv na brak, no na neki bi način to trebalo biti vrlo impozantno. Srećom, kršćanski je brak usmjeren prema Bogu i ustanovljen nama u korist. Mi smo nesavršeni i grešni ljudi, no kroz prokušanost svog poziva postajemo sveti. Isus je rekao: „Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene i evanđelja, spasit će ga“ (Mk 8, 34-35). Dakle, premda moramo uzeti svoj križ – što je zasigurno teško i mučno – Gospodin nam pruža nadu obećavši da ćemo, ako se odreknemo svog života poradi Njega i svoje žene, zauzvrat imati vječni život u Kristu.
Ovdje mi nije bila namjera nikoga odvratiti od braka, niti tvrdim da brak nije dobar – naprotiv, on to zasigurno jest. Radosni trenuci kojima svjedočim kao oženjeni muškarac nisu mjerljivi ni s čim drugim što sam iskusio u svom životu. Naučio sam što je to bračna ljubav i kako biti kršćanski muž… u većini slučajeva. Naravno, tu uvijek ima prostora za rast. Brak bi te trebao učiniti boljom osobom (štoviše, svecem!), a proces kojim postaješ bolja osoba nije baš tako jednostavan. Sv. Ruža Limska kaže: „Bez križa, nema puta kojim bi se mogli popeti do neba“.
Ne zaboravite na raspelo
Dakle, kada se vratite s medenog mjeseca i počnete zaozbiljno živjeti kao oženjeni muškarac: kada se pojave svađe, kada ste umorni, kada se nalazite u iskušenju i kada mislite da dalje ne možete, sjetite se Isusa na križu. Sjetite se Njega i pronađite utjehu u obećanju da nakon ovog mrtvljenja, kada se potpuno suobličite Kristu u svom pozivu, kada predate vlastiti život za voljenu osobu, tada ćete biti uzvišeni i nagrađeni za vašu ljubav. Ako na kraju života svojom žrtvom uspijete dovesti svoju zaručnicu „svetu i bez mane“ pred Boga, ispunit ćete obećanje vašega poziva i čut ćete glas gospodara iz Matejevog evanđelja 25,23 koji kaže: „Valjaš, slugo dobri i vjerni! Uđi u radost gospodara svoga“.
Tijekom cijeloga vašeg bračnog života nikada ne zaboravite na raspelo koje stoji iznad vaših ramena na fotografijama s vjenčanja. Zapamtite da je vaš cilj dovesti ženu u Nebo. Na taj ćete način, čisteći svoju dušu, podrediti svoj život Kristu – te ćete tako i vi, zajedno sa svojom ženom, postati sveti.
Max Milan – Those Catholic Men
Prevela: Maja Dukmenić